Kalorifer Petek Temizligi


Kalorifer tesisatı petek temizliğinin içeriği kombiden sonraki kalorifer tesisatı petek temizliği kimyasalı ile cihaz eşliğinde temizlenmesidir.

Genellikle peteklerde dış ortama ısı tam olarak iletilmediğinde, peteklerin havası alınarak bu sorunun ortadan kalkacağı fikri yaygındır. Şu bilinmelidir ki; sadece peteklerin havasını alarak peteklerden verim almak olası bir durum değildir.

Bunun nedeni tesisatın kapalı devre çalışması ve bu süreç içerisinde sürekli dolaşımda olan suyun , korozyon oluşumu ,tortu, kireç oluşumu, zaman ve kullanıma bağlı olarak da çamur balçıklar oluşturmaktadır. Çamurlu su, tesisat aktif olduğu süre zarfında, kapalı devrede dolaşım halindedir. Zaman ilerledikçe kapalı devrede oluşan çamurlu su, boru yüzeylerinde, petek radyatör yüzeylerinde kirli bir katman oluşturmaktadır. Kalorifer tesisatı petek temizliği bu olumsuz durumların ortadan kalkması için yapılması gereken elzem uygulamadır.

Bu durum petek kanallarının da zamanla tıkanmasına neden olduğundan, kombiden gelen sıcak su petek içerisinde dolaşımda bulunamaz. Bu süreçte meydana gelen kirli katman ısının dış mekana iletmesinde büyük engel oluşturmaktadır. Bu durum peteklerin ısınmasında sorun teşkil ettiğinden petek yüzeylerinde eşit ısınma sağlanamaz.Petek üstü ısınırken alt tarafı ısınmaz ılık veya soğuk kalır. Bu çerçevede kimyasal ilaçla ve cihazla kalorifer tesisatı petek temizliği yaptırmanın gerekliliği ortaya çıkmaktadır.

Kalorifer tesisatı  petek temizliği neden yapılmalıdır ?

  • Daha önce ısındığınız halde zamana ve kullanıma bağlı olarak, peteklerin üstü ısıtıyor altı ısınmıyor ise, yani peteklerde homojen ısınma sağlanamıyor ise ,
  • Daha fazla yakıt tüketimine bağlı olarak yüksek faturalar  ödemeye başladıysanız ,
  • Peteklerde ısınma sorunu varsa ve hem kısmi hem de geç ısınma gerçekleşiyor ise ,
  •  Kombi ses yapıyor ve arıza oluşturmaya  başladıysa, kombi sürekli çalışır aktif vaziyete kendini ekonomik moda almıyor ise ,
  • Kombi bakımını yaptırmama rağmen peteklerim ısıtmıyor diyorsanız ,
  • Petek havalarını tek tek almama rağmen  yinede petekler ısıtmıyor  diyorsanız ,
  • Petek havası aldığımda purjör’ün olduğu noktadan çamurlu, paslı su aktı diyorsanız , bu durum korozyon sonrası oluşan pas olduğundan temizlik gereklidir.
  • Kombinin bakımı yapıldığında kombi filtresinin çamurla, pasla kaplanmış  diyorsanız,
  • Kış ayında yakıt tüketiminde sağlıklı tasarruflu ısınmak istiyorsanız ,
  • Kalorifer tesisatının, kombinin,peteklerin sağlıklı ve ekonomik çalışabilmesi için ,

2 yıldan beri kimyasal uygulamalı ve cihazla petek ve tesisat bakımı, temizliği  yaptırmadıysanız size önerimiz vakit kaybetmeden lütfen Petek Temizliği yaptırın.

İLETİŞİM : 0536 276 73 96

İzmir Kürtaj Medyum